TECHNOLÓGIAI JAVASLATOK

KALÁSZOSOK TERMESZTÉSÉHEZ


Az input anyagok árának emelkedése és a termények árának ingadozása mellett a növénytermesztés eredményességének kulcsa az intenzitás növelése.

Hogyan tudjuk az intenzitást növelni?

Megközelítésünk szerint, ha a termesztés lépéseit egyenként számba vesszük és a rendelkezésre álló információink alapján a legjobb technológiát állítjuk össze, akkor tudjuk a leghatékonyabban növel- ni az intenzitásunkat. Tehát egy csekklista mentén a termesztési technológiánk lépéseit a tervezés időszakában végig kell gondolnunk lépésről lépésre, így kialakítva a saját termőhelyünkre, a mi körül- ményeinknek és céljainknak legmegfelelőbb tervet. Nagyon fontos, hogy amennyire lehet tényekből és adatokból kiindulva végezzük a tervezést, ezzel nemcsak a technológiánk lesz jobb, de a precíziós gazdálkodás – a jövő – alapjait is megteremtjük. Hiszen a precíziós gazdálkodást csak pontos tények és adatok birtokában lehet elkezdeni. Ha emberi számítás szerint mindent megteszünk a legjobb techno- lógiánk kialakításához, akkor már „csak” a lehető legpontosabban végre kell hajtani a terveinket. Ennek a szép és összetett feladatnak a támogatására alakítottuk ki az „okos fajta” koncepciónkat, amellyel segíteni szeretnénk a gazdálkodóknak, hogy a fajtáink alkalmazásával a legtöbb eredményt hozzák ki a legértékesebb termelőeszközükből, a földjükből. Természetesen az időjárási körülményeket befolyá- solni nem tudjuk, de minden olyan tényezőt, amire behatásunk van, azt ellenőrzés alatt kell tartanunk és a tervezettek szerint kell alakítanunk.

A termesztési technológiánk összeállításánál vegyük figyelembe a következő pontokat

  1. Vetésforgó: a hüvelyesek a legjobb kalászos elővetemények, a repce is jó elővetemény, de a kukorica előveteményt a közös károkozók miatt egymás után váltva nem célszerű hosszú távon alkalmazni. A klasszikus vetésforgó irányában kell elmozdulnunk.
  2. Fajtaválasztás: a termőhelyi sajátosságokat és a termesztési célt figyelembe véve kell kiválasztani az alkalmazandó fajtákat. Ebben a jelenlegi katalógus is segít, de gyakorlati tájékoztatást az Elitmag Kft. felkészült csapata bármikor készséggel ad a kérdéssel kapcsolatban.
  3. Elővetemény learatása után azonnal végezzünk tarlóhántást. Ezt a kalászos betakarítása után is tegyük meg. A teljes talajművelési rendszerünket a vízmegőrzési cél figyelembevételével alakítsuk ki és hajtsuk végre.
  4. Tápanyag-visszapótlást szaktanácsadóval megtervezett javaslat alapján végezzük el, talajmintavétel adatai alapján. Nem elégséges a „rutinból ugyanazt adunk” elvét követni. Amennyire lehet, használjuk ki a kijuttatási technológiák adta lehetőségeket. Például közvetlenül vetés előtt vagy vetéssel egy menetben történő alapműtrágya kijuttatásával a hagyományos technikánál egyöntetűbb, homogénebb állományt tudunk elérni.
  5. A talajélet pusztulásának megállítása érdekében használjunk talajoltó baktériumokat. A már elsavanyodott talajokon az alacsony pH-nak ellenálló baktériumtörzsekkel végezzük a talajoltást. Ezt a módszert következetesen és folyamatosan kell alkalmazni, mert a talaj egyedi állapotához mérten az eredmény hosszabb távon érik be.
  6. A hagyományos termesztési tényezőkre, mint a vetésnorma, -idő, -mélység, nagyobb figyelmet kell fordítani. A vetésnormát a fajtatulajdonos által megadott értékek közé állítsuk be: a lényeg a megfelelő csíraszám hektáronként, ehhez számoljuk ki a kivetendő vetőmag tömegét. Az optimális utáni időpontban vetett állományoktól nem lehet a körülményekhez képest legjobb termést elvárni. A vetésmélységnél a talaj nedvességét is vegyük figyelembe.
  7. A korai vetés előnyeinek kihasználása csak a szükséges őszi állomány védekezésekkel, és a speciális tartamhatású fungicides, esetenként kiegészítő csávázással is kezelt vetőmag használatával érhető el. Ezek az intézkedések a korai károkozások megakadályozására használatosak.
  8. Őszi gyomirtás és vírusvektorok gyérítésének szükségességét egyedileg kell vizsgálni.
  9. A fejtrágyázások száma és az alkalmazott dózis mértéke a tápanyag-visszapótlási terv és a termesztési cél függvénye. Például: magas minőségű és termésátlagú kenyérbúzát két fejtrágyázással, javító minőségű végterméket három fejtrágyázással célszerű ellátni.
  10. A fejtrágyázáshoz egyre többen és nagyobb mértékben alkalmaznak folyékony műtrágyákat. Ennek a megoldásnak vannak előnyei, de nem szabad elfelejteni, hogy bemosó csapadék nélkül a folyékony műtrágya sem tud megfelelően hasznosulni. A megoldás alkalmazásának vannak szabályai, például a folyékony műtrágyát locsoljuk, nem permetezzük, ezért ne juttassuk ki permetszerekkel egyszerre; ha a növényvédő szerek és a műtrágya, még ha csomómentesen elegyedik is egymással, a kémhatásuk megváltozhat és a kultúrnövény felületén perzselést okozhat, ami csökkenti az aktív levélfelületet.
  11. A termés kialakulását limitálhatja a legkisebb mennyiségben rendelkezésre álló tápelem, Liebig-féle törvény értelmében. A magas termésszint kialakulása a mikro- és mezoelemek hozzáférhető mennyiségével korlátozódik. Alkalmazzunk technológiába beépítve speciális levéltrágyákat, hogy ezt a limitáló tényezőt felfelé el tudjuk tolni, ezáltal magasabb termésátlagot tudjunk elérni.
  12. A klímaváltozással egyre többször jelennek meg abiotikus stressztényezők a termesztésben: aszály, kiegyenlítetlen csapadék, belvíz, túl magas vagy alacsony és ingadozó hőmérséklet. Nem várhatunk el csúcstermést attól a fajtától, állománytól, amelyik szó szerint egyedül küzd a megpróbáltatásokkal. Az ilyen jellegű stressz kivédésére, tompítására sikeresen alkalmazhatjuk a biostimulátorokat, amelyek a stressztől függetlenül is növelik a terméseredményünket.
  13. A növényvédő szereket technológiaszinten megelőzésre (pl. gombabetegségek ellen), konkrét károkozó felszaporodásánál esetileg alkalmazzuk (pl. vetésfehérítő elleni védekezés).
  14. Arra biztatjuk a termelő partnereinket, hogy tervezzenek, számoljanak, és tények, adatok alapján hozzanak döntéseket. Fejlesszék a technológiájukat, nemcsak a gépegységeket, hanem a termesztési megoldásokat is.
  15. A martonvásári nemesítésű kalászos és zabfajták fajtaképviselője az Elitmag Kft., szaktanácsadó munkatársaink segítenek a felmerülő agrotechnikai problémák megoldásában.